Hjem
Nyhed 70: Henning Pedersen i spidsen for Slagelse Åben 2011

2/11-2011: Henning Pedersen i spidsen for Slagelse Åben 2011

Årets Slagelse Åben har - i lighed med sidste år - kun deltagelse af klubbens egne spillere. 16 spillere spiller alle-mod-alle i to grupper med 8 spillere i hver.

Gruppe 1 er en jævnbyrdig affære. Kun en spiller har formået at vinde: Henning Pedersen. Han har til gengæld også formået at vinde hele to gange i de tre runder, der er afviklet. De øvrige partier er endt remis.
Henning har 2½ points, mens 5 spillere følger efter med 1½ points. Henning møder i næste runde Lars Jørgensen.

I gruppe 2 er situationen stort set modsat: ingen partier er endt remis, hvorfor hele 5 spillere deler føringen hver med 2 points for de tre runder. Her er Kurt Laursen favorit; han tabte overraskende i runde to til Ebbe Schjønning. Ebbe møder i runde 4 Jan Christensen, mens Kurt møder Leif Lücking. Jesper Dyberg møder Knud Christensen , mens Svend Dyberg tager imod Michael Petersen.

Tabeller:
http://slagelseskakklub.dk/index.php?option=com_content&view=article&id=152&Itemid=68